Skip to content

W sytuacji, jeśli przytrafi ci się uraz albo dolegliwości kręgosłupa, musisz skonsultować się z doktorem
Kręgosłup to podstawa człowieka, która pomaga utrzymać mu się prosto i wykonywać różnorakie czynności. Każdego dnia jest on znacznie obciążany przez liczne ruchy czy ciężkie ładunki. Niekorzystnie oddziałuje nań nieprawidłowa postawa przy chodzie oraz siedzeniu, szkodzić może również źle dopasowany materac. Jest wiele różnych chorób kręgosłupa, w każdym przypadku należy zareagować odpowiednio wcześnie, żeby zachować możliwą sprawność.

Kręgosłup to podstawa człowieka, która pomaga trzymać mu się w pionie i wypełniać przeróżne czynności. Każdego dnia bywa on znacznie obciążany przez liczne ruchy czy ciężkawe ładunki. Szkodliwie oddziałuje nań nieprawidłowa postawa przy chodzie i siedzeniu, szkodzić potrafi też źle dopasowany materac. Istnieje dużo różnych chorób kręgosłupa, w każdym przypadku należy zareagować właściwie wcześnie, żeby zachować możliwą sprawność.

Zabolało? Udaj się do lekarza

Każdemu od czasu do czasu przydarzy się ból pleców, starczy za szybko się pochylić, podnieść coś ciężkawego lub spać w niewygodnej pozycji. Bóle pleców czasem są związane właśnie z chorobami różnorodnych odcinków kręgosłupa, zatem gdy się powtarzają lub są bardzo mocne, należy skonsultować dolegliwości z doktorem. Należy najpierw pójść do lekarza rodzinnego, a później wziąć skierowanie do specjalisty. W wypadku schorzeń albo urazów kręgosłupa idealnie sprawdza się ortopeda (zobacz ortopeda). Nie należy zwlekać z tą wizytą, gdyż urazy oraz dolegliwości kręgosłupa znacząco uprzykrzają codzienne funkcjonowanie, jak też okazują się wyjątkowo nieprzyjemne.
lekarz

Należy rozpocząć odpowiednie leczenie

Dobre leczenie kręgosłupa kraków przybiera bardzo różne formy. Przeważnie specjalista przeprowadza wywiad, dokonuje oględzin i zaleca szerszą diagnostykę z prześwietleniem na czele. W niektórych wypadkach diagnostyka bywa poszerzana o konsultacje innych specjalistów, przykładowo neurologa. Obraz uzyskany z prześwietlenia pomaga ocenić formę kręgosłupa oraz podejmować dalsze kroki. Trzeba pamiętać, że w przypadku kręgosłupa rozwijać mogą się zróżnicowane schorzenia, sposób postępowania oraz leczenia jest więc zależny od danego przypadku. Nie należy podejmować działań na swój rachunek.Czasami konieczna bywa rehabilitacja

W przypadku schorzeń kręgosłupa częstym sposobem działania jest rehabilitacja. Zabiegi rehabilitacyjne w przypadku kręgosłupa są bardzo różnorodne i ściśle dostosowywane do konkretnych dolegliwości pacjenta. Bardzo często pacjenci bywają poddawani procesom fizjoterapii, dostają także skierowania na masaże. W wielu przypadkach pomocne bywają zajęcia na basenie, gdyż woda bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup. Pewne schorzenia mogą wymagać wykonania operacji.

Źródło: rehabilitacja (zobacz https://www.rehafit.org/nasz-zespol/fizjoterapeuci/) nowa huta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*