
Nie wszystkie pauzy i zakłócenia przepływu wysławiania można zaklasyfikować do jąkania. Poza rytmicznymi powtórzeniami dźwięków wypowiadanymi bezwiednie mogą do tego dołączyć także bezdźwięczne bloki i przedłużenia dźwięków – zwykle samogłosek. Jąkanie może być: rozwojowe lub nabyte. Rozwojowe zapoczątkowane jest przeważnie we wczesnym dzieciństwie. Jąkanie nabyte to rzadkość. Może być rezultatem np. silnego urazu głowy, bądź też zażywania narkotyków.Największym problemem dla osób jąkających, który zawstydza i onieśmiela są powtórzenia. Czasem bloki oraz przeciąganie pojawiają się nieco później. Powstają w celu ukrycia powtórzeń. Nasilenie może mieć różne powody.
Nasze kolejne wpisy są tak samo pociągające, jak ten. Zatem wejdź w link tutaj chirurgia stomatologiczna kraków i przeglądaj skrupulatne posty. Namawiamy!
Na pewno potęguje je strach.
Z jakich powodów należy leczyć jąkanie?
Zaburzenia mowy, jak jąkanie powodują u osób dotkniętych zły stan emocji i mogą wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Może zdarzyć się tak, iż osoba jąkająca się może zacząć odczuwać trach przed mówieniem. Osoby takie łatwiej stresują się, czują zakłopotanie, wstyd, frustrację, strach, gniew, winę i często mają niższą samoocenę. Jąkanie (odwiedź ten link) rozwojowe nie leczone od najmłodszych lata poza frustracja, negatywnymi odczuciami i wstydem może przynieść wiele złych skutków w życiu dorosłym – jak na przykład trudności ze znalezieniem pracy, byciem w związku, czy też awansem w pracy.
W dzisiejszych czasach przyczyn jąkania poszukuje się w genetyce oraz fizjologii układu nerwowego. Jak już zostało wspomniane – takie zaburzenia mowy można jednak leczyć. Najlepszej pomocy udzieli z pewnością specjalista – neurologopeda. Obecnie opracowano mnóstwo metod, które mają pomóc w terapii. Często terapie skupiają się głównie na wyeliminowaniu negatywnych uczuć i postaw, których rezultatem są złe emocje oraz odczucia.