Skip to content

Wady i zalety standardowych badań prenatalnych we wczesnym wykrywaniu wad genetycznych
Każda kobieta, która jest w ciąży z pewnością zastanawia się, jakie badania powinna zrobić, aby nabrać pewności, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy prawidłowym przebiegu ciąży, starczą typowe badania, realizowane w trakcie wizyty u ginekologa. Może się jednak zdarzyć, że ginekolog zleci ponadprogramowe badania po to, by dokładnie rozpoznać ujawnioną zaburzenie. Celem analiz prenatalnych jest wczesne wykrycie potencjalnych wad rozwojowych płodu. Przeprowadza się je podczas trwania ciąży. Oczywiście tą metodą wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej występowania na podstawie standardowego USG.

Każda kobieta, która spodziewa się dziecka z pewnością rozważa, jakie badania należy wykonać, aby upewnić się, że nic nie grozi zdrowiu jej dziecka. Przeważnie przy właściwym przebiegu ciąży, starczą typowe badania, wykonywane podczas wizyty u lekarza. Może się jednakże zdarzyć, że lekarz zleci ponadprogramowe badania po to, by pewnie zdiagnozować ujawnioną wadę. Celem analiz prenatalnych jest szybkie wykrycie ewentualnych wad genetycznych płodu. Zleca się je podczas trwania ciąży. Oczywiście tą metodą wadę można też wykluczyć, jeśli ginekolog stwierdził możliwość jej wystąpienia na podstawie tradycyjnego USG.

dziecko

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com

Dynamiczny rozwój medycyny i badania płodu, daje większe możliwości wczesnego wykrywania i leczenia wielu wad wrodzonych. Im wcześniej zostaną one wykryte, tym skuteczniej można opracować najlepszy plan leczenia. Zazwyczaj, jeśli wada jest możliwa do wyleczenia, to operację można wykonać zaraz po porodzie, a w niektórych przypadkach nawet wewnątrz macicy (sprawdź ofertę badań prenatalnych w klinice Oczywiście są to dosyć skomplikowane procedury, jednak mogą ocalić życie dziecka. Warto oprócz tego mieć świadomość, że inwazyjne badania prenatalne również niosą ze sobą pewne ryzyko. Mimo to wczesne wykrycie problemu płodu, przekłada się na efektywne podjęcie leczenia.

O czym poza tym należy wiedzieć? W szczególności, że badania tego typu trzeba wykonać na wczesnym etapie ciąży. Nieinwazyjne testy można zrobić już pod koniec trzeciego miesiąca. Aktualnie rozróżnia się dwa rodzaje badań prenatalnych. Pierwszy rodzaj to badania (warte przeczytania) nieinwazyjne, na przykład standardowe badanie ultrasonograficzne lub USG 4D, ponad to test NIFTY. Są to badania bezpieczne dla pacjentki, jednakże nie gwarantują one niepodważalnej pewności, co do wyniku. Z reguły dopiero na ich podstawie lekarz zleca potrzebne badanie inwazyjne, które daje większe możliwości analizy problemu i zazwyczaj pewne wyniki. Są to między innymi amniopunkcja czy diagnostyka przedimplantacyjna.

Jeśli zachodzi potrzeba zlecenia podobnych badań, kobieta musi się przygotować na ewentualne powikłania i stres związany z oczekiwaniem na wyniki. Badania można zrobić w prywatnej klinice lub państwowym szpitalu, jeśli ginekolog wystawi właściwe skierowanie. Niestety komercyjne usługi w tym zakresie są dosyć drogie, dlatego nierzadko pacjentki decydują się na publiczną służbę zdrowia (ceny badań prenatalnych).