Skip to content

Jak różni się chirurgia stomatologiczna od szczękowej .
Jakie zabiegi chirurgiczne zdołamy wykonać w gabinecie dentystycznym, a jakie potrzebują sali operacyjnej oraz obecności lekarza anestezjologa? Czy do chirurga szczękowego niezbędne będzie skierowanie?

Jakie zabiegi chirurgiczne zdołamy przeprowadzić w gabinecie dentystycznym, a jakie potrzebują sali operacyjnej i lekarza anestezjologa? Czy do chirurga stomatologa konieczne jest skierowanie?

gabinet stomatologiczny 4Dent

Autor: Centrum Stomatologiczne Demed
Źródło: http://ursynow.centrumdemed.pl/
Chociaż chirurgia stomatologiczna i chirurgia szczękowa posiadają pewien zakres działania wspólny, to jednak są to 2 oddzielne kompetencje zabiegowe. Chirurgia dentystyczna zajmuje się oceną oraz operacyjnym leczeniem patologii jedynie w obszarze ust, chirurgia szczękowa z kolei obejmuje leczenie operacyjne chorób jamy ustnej, twarzy i układu kostnego w obrębie twarzowej strefy czaszki. Chirurgia szczękowa obejmuje o wiele większą liczbę rodzajów zabiegów.

Jaki stomatolog w Katowicach?

Większość osób kojarzy chirurgię stomatologiczną ze skomplikowanymi ekstrakcjami bądź też dłutowaniem zębów. Tymczasem w ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są też inne niewielkie zabiegi. Może to być przykładowo nacięcie ropnia, wycięcie kaptura dziąsłowego, wycięcie torbieli zastoinowej, niewielkie zabiegi na gruczołach ślinowych, wszczepienie implantów (więcej informacji o stomatologu dziecięcym). Zabiegi te, określane nazwą mało inwazyjnych, są przeprowadzane w miejscowym znieczuleniu, w warunkach ambulatoryjnych lub w gabinecie stomatologicznym.

Natomiast szczękowa chirurgia zajmuje się o wiele poważniejszymi przypadkami. Jej zakres jest dzisiaj bardzo szeroki. Wyodrębnić możemy w nim kilka działów, przykładowo traumatologię twarzowo-szczękowo-czaszkową, która obejmuje urazowe uszkodzenia tkanek miękkich jak też złamania bądź też zwichnięcia kości.

Katowice- stomatologia na wysokim poziomie

Częścią szczękowej chirurgii jest też chirurgia onkologiczna, jaka – co warto zaznaczyć – zajmuje się nie tylko likwidowaniem guzów złośliwych jak słodycze (zobacz adres tej strony) niezłośliwych, lecz zawiera też zabiegi rekonstrukcyjne w obszarze twarzoczaszki. Nierzadko bowiem w wyniku operacji ratującej pacjentowi życie dochodzi do znacznej deformacji twarzy oraz do upośledzenia ważkich funkcji życiowych, przykładowo mówienia i ciastko (polecamy kliknij tu) jedzenia.

Białe zęby, ale czy zdrowe?

Autor: birdco.pl
Źródło: birdco.pl

Do chirurga stomatologa konieczne jest skierowanie. Skierowanie może wystawić każdy doktor – nie jedynie dentysta, lecz również lekarz pierwszego kontaktu. Bez odpowiedniego skierowania są przyjmowani jedynie pacjenci w ostrych stanach a także pacjenci po urazach. Jak znaleźć nadmienionego specjalistę medyka w swoim mieście? Nic prostszego, wystarczy wbić w Google wyrażenie: chirurg stomatolog Katowice, bądź stomatologia Katowice.