Skip to content

wykrzywienie palców u nóg
Stopy zdołają wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, przypadłościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zdeformowane, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też bolą. Haluks, czyli paluch odkształcony to zniekształcenie stawu palucha, jaka cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

Stopy mogą dużo powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, niedomaganiach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zdeformowane, nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz również bolą. Haluks, czyli paluch odkształcony to odkształcenie stawu palca, która charakteryzuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz szerszej liczby osób, przeważnie kobiet, choć dotykają też facetów. W większej części sytuacji skrzywienie następuje na obu stopach. Leczenie haluksów (dalsza część) jest zależne od stopnia rozwoju choroby. W początkowym etapie schorzenia dopuszczalne jest osłabianie niedomagań poprzez wykorzystanie fizjoterapii, wyboru odpowiednich wkładek i zastosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (przeczytaj więcej) można operować różnorodnymi sposobami. W ostatnich latach powstało sporo nowych sposobów operacyjnych w obszarze chirurgii stopy, jakie zezwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym aplikuje się specjalne obuwie, a spacerowanie zaczyna się już od pierwszej doby po operacji. W butach tych chorzy chodzą parę tygodni. W leczeniu pooperacyjnym wykorzystuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Zrealizowane leczenie (leczenie uzależnień) haluksów operacyjne (więcej ) jest w stanie zapobiec dalszemu pogłębianiu się skrzywień.

Pragniesz przeczytać inne tak samo pomocne sugestie? Jeśli tak, to zobacz tutaj koksartroza biodra, a z pewnością nie odczujesz rozczarowania.

Ma to szczególne znaczenie u młodych pacjentów, którzy nie zdają sobie sprawy z przyszłych niedomagań. Wdrożenie należytego leczenia operacyjnego zezwala nie tylko ocalić przed dalszym wzrostem choroby, ale zapobiega również rozwojowi pozostałych zmian w obrębie stopy.

Chora stopa

Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w postaciach miernie zaawansowanych, bądź jak leczenie operacyjne jest nazbyt dużym obciążeniem dla chorego. W takich wypadkach używa się podkładki, które unoszą przednie sklepienie stopy. Przy sporych niedomaganiach bólowych zaleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w układzie ósemki. Wskazane jest również przeprowadzać ćwiczenia polegające na podeszwowym wyginaniu palców.

Choroba ta jest dziedziczna i ma zakres postępujący. Aby zapobiegać odkształceniom, trzeba nosić wygodne i właściwego rozmiaru buty.