Skip to content

Z jakiego powodu kawa jest tak chętnie pitym napojem, jakie są główne zasady przy jej paleniu.
Kawa jest obok herbaty jednym z najpopularniejszych napojów, każdego dnia są wypijane na świecie ogromne ilości filiżanek. Serwuje się ją na dużo różnych sposobów, w zasadzie w każdym rejonie preferuje się inne techniki jej parzenia i podawania. Obecnie na świecie popularne są dwie główne odmiany, czyli Arabica i Robusta. Obie te odmiany w pierwszej kolejności się różnią wyglądem ziaren, Arabica posiada ziarna płaskie, nieco podłużne, z kolei Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Kawa jest obok herbaty jednym z najpopularniejszych napojów, codziennie są wypijane na świecie ogromne ilości filiżanek. Jest serwowana na dużo różnych sposobów, w praktycznie każdym rejonie preferowane są odmienne metody jej parzenia i podawania. Aktualnie na świecie popularne są dwa podstawowe rodzaje kawy, to znaczy Arabica i Robusta. Obie te odmiany w pierwszej kolejności się różnią wyglądem samych ziaren, Arabica ma płaskie ziarna, nieco wydłużone, za to Robusta jest mniejsza i bardziej owalna.

Zdecydowanie większa różnica jest w smaku, bez żadnego problemu mogą ją wyczuć nawet mniej wprawni miłośnicy kawy. Np. kawa (www.goodcaffeine.pl/serwis-saeco-wroclaw/) arabica ma większą delikatność w smaku, czasami wyczuwa się w niej subtelne korzenne lub czekoladowe nuty. Z kolei Robusta jest bardziej wyrazista, smakuje bardziej cierpko i gorzko. Jej charakterystyczną cechą jest to, że posiada znacznie więcej kofeiny, przez co dużo lepiej pobudza. W sumie ciężko zdecydować, która z tych kaw będzie lepsza, jedni kawosze będą lubili delikatniejszą Arabicę a z kolei pozostałym bardziej będzie smakował ostry smak Robusty.
kawa
Autor: Segafredo Zanetti
Źródło: Segafredo Zanetti

Jednak w rzeczywistości poza samym rodzajem ziaren bardzo duży wpływ na smak będzie miała metoda jej palenia. Pomimo pozorów nie należy to do łatwych rzeczy, palenie wymaga sporego doświadczenia i odpowiedniego wyposażenia. Proces ten składa się z paru etapów i w zależności od tego, jak zostaną przeprowadzone można uzyskać różny aromat i smak. W czasie palenia zachodzi w ziarnach dużo procesów chemicznych, jakie uwalniają szereg związków eterycznych które są odpowiedzialne za wspaniały smak i zapach, jaki posiada kawa do ekspresu palona.

Duże firmy sprzedające kawę palą ją w sposób zautomatyzowany, w ogromnych maszynach. Nie można stwierdzić, że taka właśnie kawa jest zła, lecz jest przewidywalna, smak dopasowany będzie do preferencji większej części odbiorców. Jeśli ktoś będzie chciał znaleźć coś naprawdę oryginalnego i smacznego, to ciekawą opcją może być jakaś niewielka palarnia kawy. W takich miejscach właściciele często lubią eksperymenty, dzięki czemu można trafić na rzeczywiście niezwykłe smaki.

Źródło informacji – http://www.palarniakawyelephant.pl/palarnia/o-nas|http://www.palarniakawyelephant.pl/palarnia/promocje”>http://www.palarniakawyelephant.pl/palarnia/promocje|http://www.palarniakawyelephant.pl/galeria”>http://www.palarniakawyelephant.pl/galeria|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa-produkty”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa-produkty|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-indonezja-sumatra-mandheling”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-indonezja-sumatra-mandheling|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-kostaryka-shb-tarrazu”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-kostaryka-shb-tarrazu|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-papua-nowa-gwinea-ax”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-papua-nowa-gwinea-ax|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-ruanda-fully-washed”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabica-ruanda-fully-washed|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabika-meksyk-maragogype”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/arabika-meksyk-maragogype|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-arabica-maragogype-gwatemala”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-arabica-maragogype-gwatemala|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-brazylijska-arabica-brazylia-santos”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-brazylijska-arabica-brazylia-santos|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-kolumbijska-arabica-supremo”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-kolumbijska-arabica-supremo|http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-ziarnista-arabica-kenya-aa”>http://www.palarniakawyelephant.pl/kawa/kawa-ziarnista-arabica-kenya-aa}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*