Skip to content

Zadbaj o swoje serce
Serce posiadamy tylko jedno. chociaż wrażliwe na egzystencjalne zmartwienia, do których zaliczyć można schorzenia, oraz zawody uczuciowe, bije w najlepsze i nie zamierza przystopować. Co jednak, gdy co nieco zaczyna się wydarzać, coś co nas niepokoi, coś nienaturalnego, szkodzącemu naszemu poczuciu bezpieczeństwa? na początek zastosowujemy swoje znane sposoby: zioła na uspokojenie, ciut ruchu, gdy to nie skutkuje z trwogą łapiemy się za serce i idziemy do fachowca – kardiologa.

Serce posiadamy wyłącznie jedno. Choć wrażliwe na życiowe problemy, do jakich zaliczyć można choroby, jak i zawody miłosne, bije w najlepsze i nie zamierza przystopować. Co jednak, kiedy coś zaczyna się wydarzać, coś co nas niepokoi, coś nieznanego, szkodzącemu naszemu poczuciu bezpieczeństwa? Najpierw stosujemy swoje znane sposoby: ziółka na uspokojenie, trochę ruchu, gdy to nie skutkuje z trwogą łapiemy się za serce i idziemy do fachowca – kardiologa.

szpital

Autor: Serge Tanet
Źródło: http://www.flickr.com
Nie ma żartów i nigdy nie było. Od zawsze serce (zainteresuj się tutaj) było stawiane w centralnej części, jako najważniejszy ludzki organ. przypominają to przykładowo ścienne malunki z epoki kamienia. Już także Grecy, Rzymianie czy Chińczycy aktywnie emocjonowali się tego typu tematem. Seneka odnotował, iż ból w sercu nie jest zwyczajny, jak w innych dolegliwościach. Jeśli zaś chodzi o serce można się liczyć się z ewentualnością zgonu. Kardiologia, jako nowoczesna nauka powstała w roku 1628. Stało się to po opublikowaniu dzieła o wykryciu obiegu krwi, które odnalazł Willam Harvey.

Prawdziwy czas leczenia wad serca, jak się okazało, pojawił się w XX wieku. choć na początku tego wieku dolegliwości sercowo-naczyniowe odpowiadały za mniej niż 10% zgonów na świecie, ale już pod koniec 20. wieku ta liczba mocno się pozmieniała – w krajach przemysłowych było to mniej niż 50%, a w krajach rozwijających się 25%. Jak wytłumaczyć tę zmienność? Tłumaczono ją mniejszym istnieniem deficytu jedzenia, i zminimalizowaniem plagi dolegliwości zakaźnych. Coś jednakże za coś, skoro ubyły te trudności to szybko pojawiły się inne – wzrost długości życia to jednocześnie podwyższona zapadalność i śmiertelność na dolegliwości sercowo-naczyniowe.

W Polsce uzmysłowienie, jak serce http://artemed.pl/ jest ważne stale wzrasta. Pod presją akcji, wzorów płynących z krajów zachodnich przewartościowujemy własne nałogi żywieniowe a także tryb spożytkowania czasu. Te dwie bowiem sfery mają ważne znaczenie dla naszego serca. I najrozsądniej rzucić palenie papierosów i nie nadużywać alkoholu, bo te znane i chorobowe sposoby zwalczania zdenerwowania do niczego nie prowadzą, a stres jeszcze bardziej maksymalizują. właściwa dieta tokorzystniejsza praca serca, podobnie ma to miejsce z aktywnością fizyczną: czym więcej ruchu, ćwiczeń, tym doskonalsza prognoza dla naszego serca. W zapomnienie odeszły czasy, gdy na widok truchtającego człowieka wszyscy pukali się w czoło albo główkowali, co on człowiek robi – goni go ktoś czy jakiś szalony…

Teraz w dużych ośrodkach miejskich, nie tylko w Warszawie, lecz i we Wrocławiu, w Gdańsku (kardiolog Gdańsk) czy Krakowie ludzie biegają w najlepsze. Nie tylko młodzi, także ci w średnim wieku. To świetny znak, że nadeszła nowa era – troski o cenny dar – serce.