Skip to content

Wybierz dobrego lekarza rodzinnego
W obecnych czasach czujemy wielki strach przed zachorowaniem na raka, a tymczasem statystyki alarmują, iż o wiele bardziej jesteśmy narażeni na choroby układu krążenia. To właśnie ta grupa schorzeń jest główną przyczyną zgonów w kraju, oraz przyczyną niepełnosprawności ludzi starszych. Nie można ich bagatelizować! Dodatkowo, zbyt często lekceważymy pierwsze objawy chorobowe, a przecież skutki naszej lekkomyślności mogą się źle skończyć.

W obecnych czasach mamy zakodowany strach przed zachorowaniem na raka, a tymczasem statystyki alarmują, iż o wiele bardziej grożą nam choroby układu sercowo-naczyniowego. To właśnie ta grupa schorzeń jest główną przyczyną zgonów w kraju, a także przyczyną niedyspozycji ludzi starszych. Nie powinniśmy ich bagatelizować! Cóż, zbyt często lekceważymy pierwsze objawy chorobowe, a przecież skutki naszej niefrasobliwości mogą być bardzo smutne.

lekarz

Autor: Kurhan
Źródło: http://www.sxc.hu
Nawet przy wysokim ciśnieniu pacjent może nie odczuwać żadnych niepokojących objawów. Wówczas informacja o takiej na pozór zdrowej osobie przekazywana jest jako sensacja, gdy zdiagnozuje się u niej na przykład udar lub zawał. Choroba ciśnieniowa jest określane mianem „cichego zabójcy”, gdyż z pozoru nie daje o sobie znać, a może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Na szczęście jest to choroba względnie nietrudna do zdiagnozowania, a sam chory jest w stanie nadzorować przebieg jej leczenia, samodzielnie dokonując pomiaru ciśnienia. Jeśli tylko…w porę zadba o zdrowie (mail).

Najważniejszą kwestią jest badanie ekg, które można przeprowadzić w gabinecie lekarza rodzinnego.

Obecnie obejrzyj także (http://www.jednosc.pl/pl/produkty/pellety-pszenne/14-bacon-with-three-stripes-long) ten artykuł, który jest bardzo ciekawy. Zrób to już teraz! Zobaczysz, że faktycznie trzeba to zrobić!

Ten, interpretując wynik, decyduje o dalszym leczeniu tudzież skierowaniu do szpitala.
Dlatego właśnie, wybór lekarza rodzinnego ma tak wielkie znaczenie, gdyż spoczywa na nim wielka odpowiedzialność. To do niego zgłaszamy się z dolegliwościami, od niego oczekujemy diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia. Musi posiadać szeroką wiedzę, dzięki której może nieść pomoc i małym dzieciom, i seniorom.

lekarz

Autor: Naval Surface Warriors
Źródło: http://www.flickr.com

To lekarz rodzinny przeprowadza podstawowe badania i wysyła, w razie konieczności, na dalsze – bardziej zawężone i niezbędne w danym przypadku. Od tego, jak poprowadzi pacjenta zależy zatem wiele – nie tylko zdrowie, ale często również życie pacjenta.

Kandydatów na lekarza rodzinnego znajdziemy w przychodni wielu, a ogranicza nas jedna kwestia – lekarz musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Nie obowiązuje nas podział na rejony, choć dla wielu jest sprawą oczywistą odwiedzanie tego lekarza, który przyjmuje najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Jak znaleźć godnego zaufania lekarza? Szukajmy informacji szczególnie u przyjaciół, rodziny, sugerujemy się poradami pań z rejestracji, a zapewne odnajdziemy dobrego specjalistę.